MICHAEL KOCÁB – exministr a bývalý zmocněnec vlády pro lidská práva, hudební skladatel, zpěvák, občanský aktivista a politik, na počátku 90. let 20. století byl jedním z iniciátorů odchodu sovětských vojsk z území bývalého Československa

Narodil se v rodině evangelického faráře a promované psycholožky. V roce 1973 maturoval na gymnáziu v Mladé Boleslavi, o šest let později absolvoval pražskou konzervatoř v oboru skladba a varhany.

Ještě během studií, v roce 1977, založil kultovní skupinu Pražský Výběr, která se až do roku 1989 pohybovala na pomezí mezi oficiální a neoficiální scénou. V roce 1980 byl Kocáb obviněn pro politickou provokaci a stíhání bylo ukončeno až díky prezidentské amnestii. Mezi roky 1982 a 1987 měl Pražský Výběr zakázanou činnost.

Na jaře 1989 založil Kocáb společně s Michalem Horáčkem iniciativu Most, která měla zprostředkovávat komunikaci mezi vládnoucími a disidentskými strukturami. Po 17. listopadu 1989 byl jedním ze zakladatelů Občanského fóra a členem krizového štábu koordinačního centra OF. 

V letech 1990–1992 byl poslancem Federálního shromáždění ČSFR. V československém parlamentu byl členem zahraničního výboru, parlamentní komise prověřující spolehlivost generálů armády a členem komise pro kontrolu Federální bezpečnostní informační služby.

Obecnou popularitu Kocáb získal jako předseda parlamentní komise pro dohled nad odsunem sovětských vojsk z Československa. Poté, co poslední sovětský voják opustil ČSFR, rezignoval na veřejné politické funkce a začal se věnovat hudbě, podnikání a poradenství.

Mezi roky 1993–2003 působil jako externí poradce prezidenta Václava Havla. Na tuto činnost navázala spolupráce s Havlovou nadací a knihovnou, která trvá dodnes.

V lednu 2009 byl Michael Kocáb nominován na místo ministra pro oblast lidských práv a národnostních menšin v Topolánkově vládě. Funkci ministra pro lidská práva vykonával také ve vládě Jana Fischera.

V roce 2011 byl zahraničními lidskoprávními aktivisty nominován na Nobelovu cenu míru (http://denikreferendum.cz/clanek/8752-lidskopravni-aktiviste-nominovali-kocaba-na-nobelovu-cenu-miru). V témže roce byl místopředsedou Českého helsinského výboru. V prosinci 2013 byl na dvoudenní návštěvě Kyjeva, kde se sešel s organizátory a aktivisty Euromajdanu, protestní demonstrace v Kyjevě, vyjádřil podporu, tlumočil prohlášení spoluzakladatelů Občanského Fóra a Verejnosti proti násiliu, tedy osobností českého a slovenského národa, které stály v roce 1989 společně s Václavem Havlem v centru naší Sametové revoluce a sdělil jim své zkušenosti ze sametové revoluce. Podpořil demonstranty, kteří se shromažďují nejen na podporu integrace do Evropské unie a prosazení reforem na Ukrajině, ale zejména proti vládnímu režimu a násilí policie.

V současné době se věnuje skladatelské a interpretační činnosti, složil hudbu k třídílnému cyklu ČT – Jan Hus. Angažuje se stále jako politický aktivista.